Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

DC Xenón oslavuje 40. výročie svojho vznikuVytlačiť
 

DSCN9052.JPGDSCN9045.JPG

Denné centrum Xenón umožňuje seniorom už štyridsať rokov aktívne tráviť dôchodkový vek. V kronike majú zapísaný dátum 9. august 1979. Vtedy vznikol klub dôchodcov, dnes Denné centrum pri Dome opatrovateľskej služby Xenón na sídlisku Juh. Štyridsiate výročie oslávili trochu včaššie -  utorok 11.6, pretože v lete sa mnoho členov rozpŕchne, či už sa postarať o vnúčatá alebo cestovať.

Terajší predseda DC Xenón Ján Surmík zaspomínal na časy, kedy centrum vzniklo: „Založil ho vtedajší mestský národný výbor v priestoroch Domu opatrovateľskej služby Xenón, kde nepretržite funguje dodnes. Keď sa vtedy ešte pod názvom klub dôchodcov otváral, členmi boli väčšinou obyvatelia Xenónu, ale postupne, ako sa Juh rozrastal a obyvateľstvo starlo, začali do klubu chodiť aj z iných častí sídliska a dnes z našej členskej základne je iba 15-20 % bývajúcich v DOS Xenón. V súčasnosti máme 78 členov.“ 

„Mesto Poprad skutočne poskytuje maximálne výhody dôchodcom. Chodím ešte po Slovensku a keď hovorím, aké aktivity pre nás mesto robí, závidia nám. Je málo takých miest, s takými benefitmi pre seniorov, ako poskytuje mesto Poprad,“ konštatoval J. Surmík.

Vedúca sociálneho odboru MsÚ v Poprade Petra Závacká sa pridala medzi gratulantov, kde nechýbali ani predsedníčky ostatných DC mesta Poprad. Pochválila DC Xenón, pretože patrí medzi najaktívnejšie a skupina nadšencov z tohto centra stále prichádza s niečím novým. Dokonca boli prví, ktorí majú vlastnú telocvičňu, kde chodievajú najmä členky cvičiť. Povedala: „Sú to ľudia aktívni, ktorí každý týždeň zorganizujú niečo zaujímavé a snažia sa v rámci dobrovoľníckej činnosti pomáhať tiež tým, ktorí sú vo svojom prirodzenom prostredí a nemajú možnosť zájsť do DC. Z ich elánu si môžeme brať príklad.“

Mesto Poprad vytvára podmienky pre zmysluplnú voľnočasovú činnosť seniorov. V DC prekonávajú samotu a často dostanú pomoc a radu pri riešení svojich problémov. Sociálny odbor sa neraz prostredníctvom aktívnych členov DC dostáva aj k tým občanom, ktorí sú odkázaní na sociálnu pomoc.

Dôchodcov na slávnosti pozdravil i viceprimátor Popradu Ondrej Kavka a ubezpečil ich, že popradská samospráva im naďalej bude nápomocná, aby roky v penzii prežívali aktívne a necítili sa v dôchodkovom veku opustení, ale dostali potrebnú pomoc.

Mesto Poprad v tomto roku dáva na sociálne služby 4 milióny 190 tisíc eur, čo zahŕňa aj chod zariadení pre seniorov, opatrovateľskú službu, činnosť DC a ďalšie sociálne potreby. Predpokladá sa, že skupina dôchodcov bude v ďalších rokoch rásť a samospráva počíta so zvýšenými výdavkami na sociálne služby i v budúcnosti. 

 

Zdroj: Noviny Poprad

 

 

 


 
 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka