Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Veža kostola sv. Egídia je oddnes prístupná verejnosti Vytlačiť
 

IMG_20190505_140741.jpg

V kostole sv. Egídia sa dnes 5.mája o 13.00 konalo slávnostné otvorenie veže, ktorá je oddnes prístupná verejnosti. Sprievodný program spestrila ľudová hudba DFS Venček. Podnetom pre sprístupnenie veže bol predovšetkým dopyt turistov a skutočnosť, že mestu doposiaľ chýbalo vyhliadkové miesto ako napríklad veža či rozhľadňa. „Mesto Poprad v spolupráci s OOCR  región Vysoké Tatry  vyvinulo iniciatívu a poskytlo finančnú podporu, aby rímskokatolícka cirkev v záujme sprístupnenia veže verejnosti zabezpečila vypratanie vnútorných priestorov veže, základnú rekonštrukciu schodiska, elektroinštalácie a osvetlenia, doplnenie zábradlí tak, aby to zodpovedalo bezpečnostným požiadavkám. Následne sa doplnili protipožiarne ochranné opatrenia a zo strany MIK Poprad bolo navrhnuté technicko - organizačné zabezpečenie prístupu do veže, režim výstupov, ako aj bezpečnostné požiadavky a obmedzenia pre záujemcov,“ dodal viceprimátor mesta Poprad Ondrej Kavka.

Výstup na vežu má ale pre návštevníkov pomerne vysoké bezpečnostné nároky. Môže ho absolvovať iba návštevník s dostatočnou kondíciou, ktorý netrpí závratmi z výšky, či úzkostnými stavmi zo stiesnených priestorov. Podmienkou je tiež vhodné oblečenie a to predovšetkým bezpečná obuv.

"Každý účastník výstupu bude poučený o bezpečnostných zásadách v priestoroch veže a riziko výstupu preberá na vlastnú zodpovednosť podpísaním príslušného vyhlásenia. Deti môžu výstup absolvovať až od veku 12 rokov a to len v sprievode dospelej zodpovednej osoby," informovala riaditeľka MIK Lucia Pitoňáková.

Výstup spolu s prehliadkou veže trvá zhruba 30 až 40 minút. Maximálny počet ľudí pre skupinový výstup je 10 osôb. Možnosť výstupu je poskytnutá návštevníkom v rámci obľúbenej prehliadky námestia a výkladu v kostole sv. Egídia, ktorú ponúka Mestská informačná kancelária Poprad denne počas pracovného týždňa o 15:00. Cena prehliadky je 3 €/os. „V prípade záujmu o iný termín, prípadne čas, nie je problém zarezervovať si túto službu aj inokedy avšak s dostatočným predstihom. V letných mesiacoch budú pravidelné prehliadky realizované aj počas víkendov a nie je vylúčené, že aj v pracovných dňoch pribudnú pravidelné prehliadky v dopoludňajších hodinách," dodala opäť riaditeľka MIK Lucia Pitoňáková.

Obyvatelia mesta, ako aj návštevníci sa budú môcť potešiť výhľadom z ochodze veže umiestnenej 26 metrov nad zemou, pričom samotná veža má celkovú výšku viac ako 36 m.  Predtým sa však treba popasovať samotným náročným výstupom a 90- timi strmými schodmi. Panoráma však stojí za to.Veža ponúka unikátne pohľady  do širokého okolia, či už na Vysoké a Nízke Tatry, alebo aj smerom na Slovenský raj. Na medziposchodiach je osadená výstava o meste a samotných mestských častiach. Naskytuje sa tu možnosť na vydýchanie sa, no zároveň je tu priestor na zaujímavý výklad o samotnej veži.

 

 

 

 

Zaujímavé fakty :

- rok 1611, jeden z prvých veľkých požiarov, o ktorom sa zachovali dokumenty

 

- rok 1615, osadené prvé hodiny na veži

 

- rok 1663, veža postavená takmer nanovo kvôli požiaru z roku 1611

 

- rok 1696, dobudovaná ochodza na veži

 

- rok 1719, nové vežové hodiny od mlynára z Veľkej Lomnice- Andreja Ludsmana

 

- rok 1942, kostol uzatvorený kvôli statike

 

- v podveží je odkrytá unikátna nástenná maľba- kompozícia Ukrižovania, spojená s motívom Arma Christi – „zbraní Krista“

 

- na veži je umiestnená zvonkohra, ktorá hrá vždy 5 minút pred celou hodinou. Témy melódií sa menia podľa ročných období.

 


 
 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka